
Masáže
Oddýchnuté telo
Klasická masáž
Klasická masáž je pôsobenie tlaku na telo alebo masírovanú časť tela za účelom relaxácie, uvoľnenia, odstránenia bolesti, tlaku, spaziem a podobne. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Klasická masáž sa využíva najmä na prevenciu a liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, ale možno ju využiť aj ako wellness procedúru. Masáž okrem úľavy od bolesti pomáha vyplaviť z tela toxíny , napomáha krvnému a energetickému obehu, je účinná pri ochoreniach pohybového aparátu, pri regenerácií svalov a kĺbov. Taktiež pomáha pri liečbe rôznych porúch ako je stres, nepokoj, migréna či bolesti hlavy. Účinok prebieha lokálne, natiahnutím a uvoľnením svalov, stimuláciou krvného obehu a bunkového metabolizmu. Je vhodná aj na uvoľnenie sa po náročných dňoch. Ponúkame masáže chrbta, chrbta a šije, horných končatín, dolných končatín či celotelové masáže.
Ako často klasickú masáž opakovať?
V prípade ťažkostí sa všeobecne odporúča raz až dvakrát do týždňa, podľa potreby. Ak ste v poriadku a doprajete svojmu telu zaslúžený relax s mnohými zdravotnými benefitmi, tak aspoň dvakrát do mesiaca. Samozrejme záleží od zaťaženia organizmu, či ste fyzicky ťažko pracujúci, aktívny športovec, alebo jednostranne celodenne zaťažujete svoje telo napríklad pri sedavom zamestnaní.
Účinky masáže naše telo spracováva 24 až 72 hodín.
Opakovaním a pravidelnou aplikáciou masáže sa účinky zosilňujú
Účinky klasickej masáže
- Podporuje správne fungovanie tráviaceho systému
- Má priaznivý vplyv na svalovú únavu uvoľňuje stuhnuté svalstvo a kĺby, zmierňuje bolesť aj chronickú
- Zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti
- Rozprúdi krvný obeh, čo znamená viac kyslíka a výživy pre celé telo
- Zlepšuje tok lymfy
- Napomáha odbúraniu odpadových látok
- Normalizuje kožné napätie
- Zmierňuje bolesť hlavy a migrény
- Pôsobí relaxačne a uvoľňuje psychické aj fyzické napätie
- Vyplavovaním endorfínov – hormónov šťastia zlepšuje náladu
- Zlepšuje výživu a činnosť tkanív, kĺbov a šliach
- Vďaka uvoľneniu svalstva zvyšuje rozsah pohybu v kĺboch
- Urýchľuje regeneráciu po zraneniach a operáciách
- Vstrebáva edémy / opuchy, krvné výrony a výpotky
- Vplýva na stav centrálneho nervového systému
- Podporuje imunitu
- Zlepšuje svalovú činnosť
- Celkovo zlepšuje výkon nášho organizmu
Kontraindikácie klasickej masáže / masáž nevykonávame:
- pri horúčkach a infekčných ochoreniach
- pri akútnych zápalových ochoreniach
- pri zlyhávaní životne dôležitých funkcií
- pri nádorových ochoreniach (rakovina, leukémia)
- pri AIDS
- pri krvácavých stavoch
- pri infekciách kože a pri plesňových ochoreniach
- pri lupienke
- pri atopickom ekzéme
- bezprostredne po jedení
- na postihnutom mieste po zápaloch žíl, trombózach – kŕčových žilách a vredoch
- pri osteoporóze
- pri hnačkových ochoreniach a pri krvácaní do stolici
- pri naplnenom močovom mechúre
- v tehotenstve, dva mesiace po pôrode, masáž brucha nerobíme počas menštruácie
- v akútnom štádiu pri ochoreniach senzitívnych nervov (neuralgie, neuritídy)
- v miestach nádorov, materských znamienok a rôznych výrastkov na koži, ktoré nevyšetril lekár
- osobám pod vplyvom alkoholu a iných drog

Športová masáž
Športová Masážpredstavuje špecifickú masáž s výrazným regeneračným účinkom, ktorá je obľúbená prevažne u športovcov. Na rozdiel od Klasickej masáže terapeut využíva intenzívnejší sled a rytmus hmatov a rovnako sa líši aj intenzita samotnej masáže.
Čo všetko môže športová masáž ovplyvniť?
Masáž je v športe veľmi vítaným a vlastne najpoužívanejším prostriedkom regenerácie či prípravy na športový výkon a záťaž. Môžeme ju charakterizovať ako pôsobenie mechanických hmatov na celé ľudské telo. Ide o dotyk ruky maséra na telo masírovaného so stimulujúcim či liečebným zámerom. Konkrétne má masáž najčastejšie pripraviť športovcov na podanie určitého výkonu, zrýchliť alebo zdokonaliť zotavenie po športovom výkone či v priebehu tréningu a navyše sa hojne využíva aj na doliečenie drobnejších zranení. Všeobecne prispieva k regenerácii fyzického i psychického zdravia jedinca. Masáž totiž kladne ovplyvňuje:
- prekrvenie, čím sa zlepšuje prívod kyslíka a potrebných výživných látok,
- odstraňovanie únavových látok a splodín,
- svalové napätie,
- centrálny nervový systém,
- psychické napätie,
- kĺbovú pohyblivosť.
Pozitívne účinky masáže
Určité druhy masáže potvrdzujú, že podľa použitých hmatov, ich smeru a intenzity, prípadne podľa použitého pomocného prostriedku, môžeme dosiahnuť odlišné ciele a až protichodné účinky. Všetky typy masáže však majú tieto rovnaké všeobecné účinky:
- mechanický: funguje na princípe návratu krvi a miazgy z periférie do obehového centra,
- biomechanický: má za následok začervenanie kože na miestach, kde je vykonávaný niektorý z hmatov vďaka rozšíreniu krvných vlásočníc a drobných ciev v koži,
- reflexný: hovoríme o reakcii organizmu vo vzdialených oblastiach od miesta podráždenia vďaka odstredivej dráhe reflexného oblúka,
- psychologický: vzniká ako reakcia na dotyk a má za následok celkové uvoľnenie a relaxáciu jedinca.
Všetky 4 vyššie uvedené všeobecné účinky sú prítomné v každej masáži, a to či už súčasne prebiehajúce, alebo následne idúce po sebe.
Cieľ športovej masáže
Športová masáž používaná vo výkonnostnom športe by mala mať jasne stanovený cieľ a zámer svojej aplikácie. Tento cieľ je závislý od konkrétneho jedinca a jeho aktuálnej pozície v športovej príprave – či sa nachádza v tréningovom, závodnom či odpočinkovom období. Medzi najdôležitejšie ciele masáže radíme:
- prípravu na športový výkon (tréning, súťaž, závod, zápas),
- pomoc pri rozcvičovaní aj počas dlhšie trvajúcej (viackolovej) súťaže,
- pomoc pri strečingu,
- podporu zotavovacích procesov po záťaži,
- navodenie pocitu psychickej pohody a relaxácie,
- špecifickú pomoc pri doliečovaní zranení po schválení príslušným odborníkom.
A aké sú indikácie a kontraindikácie športovej masáže?
Športová masáž je hojne využívaná, či už na podporu podania maximálneho výkonu, alebo po intenzívnej športovej záťaži na uvoľnenie namáhaných svalov, upokojenie organizmu a urýchlenie regenerácie tkanív. Masáž je teda žiaduca v:
- príprave pred športovou záťažou,
- regeneráciu a uvoľnenie po výkone.
Existujú však určite prípady, keď sa v žiadnom prípade neodporúča masáž podstúpiť, a to:
- akútne prechladnutie (kašeľ, nádcha, zvýšená telesná teplota),
- infekčné ochorenie,
- zápalové ochorenia,
- akútna svalová blokáda,
- kožné ochorenie,
- závažnejšie krvácavé stavy,
- bezprostredne po jedle (1‑2 hodiny).
Ako často sa môže športová masáž opakovať?
- Po každom tréningu, pred prípravou na športovú záťaž. V prípade ťažkostí sa všeobecne odporúča masáž 2-5x do týždňa, podľa potreby.. Samozrejme záleží od zaťaženia organizmu, či ste aktívny športovec, alebo jednostranne celodenne zaťažujete svoje telo napríklad pri sedavom zamestnaní. Účinky masáže naše telo spracováva 24 až 72 hodín.
Opakovaním a pravidelnou aplikáciou masáže sa účinky zosilňujú.

Špeciálna masáž
Aroma ritual masáž:
Klasická masáž spojená s rituálnymi vôňami na uvoľnenie mysle a tela. Klasická masáž je pôsobenie tlaku na telo alebo masírovanú časť tela za účelom relaxácie, uvoľnenia, odstránenia bolesti, tlaku, spaziem a podobne. Masáž okrem úľavy od bolesti pomáha vyplaviť z tela toxíny , napomáha krvnému a energetickému obehu, je účinná pri ochoreniach pohybového aparátu, pri regenerácií svalov a kĺbov. Taktiež pomáha pri liečbe rôznych porúch ako je stres, nepokoj, migréna či bolesti hlavy. Účinok prebieha lokálne, natiahnutím a uvoľnením svalov, stimuláciou krvného obehu a bunkového metabolizmu. Je vhodná aj na uvoľnenie sa po náročných dňoch. Ponúkame masáže chrbta, chrbta a šije, horných končatín, dolných končatín či celotelové masáže. Aróma rituál masáž je druh masáže, ktorá kombinuje techniky klasickej masáže s použitím esenciálnych olejov, ktorých vôňa a účinky podporujú celkové upokojenie a harmonizáciu tela i mysle. Ponúkame masáže chrbta, chrbta a šije, horných končatín, dolných končatín či celotelové masáže.
Čokoládová masáž:
Čokoládová masáž je luxusná procedúra a perla medzi masážami. Terapia nielen vyhladzuje, omladzuje a skrášľuje pokožku celého tela, ale taktiež výborne pôsobí na psychiku a zlepšuje náladu. Odplavuje toxické látky z pokožky, dodáva do tela vzácne prírodné látky z pravej čokolády, uvoľňuje stuhnuté svaly a harmonizuje celé telo. Masáž je jemnou relaxačnou masážou čokoládovým olejom alebo čokoládovým maslom. Čokoláda obsahuje veľa užitočných prírodných zložiek priaznivých pre ľudské telo. Zabraňuje prenikaniu voľných radikálov, je harmonizujúca a jemne stimulujúca. Pôsobí na cievne zakončenie v koži a aktivuje látkovú výmenu. Čokoláda dokáže stimulovať v mozgu tvorbu dopamínu a uvoľňuje endorfíny a serotonin, zdroje šťastia, a tak priaznivo pôsobí na nervový systém, proti depresiám a psychickej vyčerpanosti. Vďaka čokoládovej masáži si telo cez pokožku vstrebáva vitamíny, aminokyseliny, minerály, antioxidanty. Má priaznivý vplyv na činnosť srdca a detoxikáciu, odplavuje nežiadúce a toxické látky. Po čokoládovej masáži sa človek cíti sviežo a uvoľnene. Čokoláda zaistí skvelý vzhľad a starostlivosť o pokožku, ktorá bude svieža a krásna, svaly uvoľnené a oddýchnuté. Ponúkame masáže chrbta, chrbta a šije, horných končatín, dolných končatín či celotelové masáže.
Medová masáž
Medová masáž je technika rúk, ktorá v spojení s medom pôsobí ako vysávanie, pumpovanie, tlak na kožu a svalstvo. Oddeľuje ,,svaly od kože,, čo spôsobuje uvoľnenie bolestí a spaziem. Je vynikajúcou relaxačnou, detoxikačnou a ozdravnou metódou, ktorá zanechá v človeku pocit ľahkosti, čistoty a osvieženia. Obnovuje prirodzenú detoxikačnú schopnosť organizmu, upravuje metabolizmus, zjemňuje a hydratuje pokožku.
Dornova metóda masáže
Dornova metóda je súbor diagnostických hmatov a cvikov, ktorými pôsobíme na kĺby a snažíme sa im prinavrátiť správnu pozíciu. Základom je aktívna spolupráca klienta pri terapii ale taktiež aj po nej. Pretože je potrebné aplikovať obdržané nenáročné cviky na doma pre správnu a čo najrýchlejšiu nápravu prioritných defektov. Pomocou dornovej metódy sa posunuté kĺbne plochy jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. Nepoužívame prudké a násilné pohyby. Dokáže zmierniť prejavy skoliózy a hyperkyfózy. Na výber Breussova masáž- jemná ozdravujúca masáž s lakovníkovým zábalom , podporuje regeneráciu platničiek. Dornová metóda- diagnostika celého tela a následne napravovanie daných častí tela. V ponuke je aj kombinácia Dornovej metódy a Brausovej masáže.
Jemné mobilizačné techniky
Jemné mobilizačné techniky – uvolňovanie svalov, fascií , kože a podkožia. Jemné mobilizačné techniky sú účinná pasívna metóda na odstránenie porúch pohyblivosti a teda je vykonávaná bez pomoci pacienta. Cieľom je odstrániť pohybové obmedzenia. Mobilizáciu môžeme vykonávať na celom tele. Sú vhodné pre každého , kto pociťuje zvýšené svalové napätie alebo bolesť. Breussova masáž- jemná ozdravujúca masáž s lakovníkovým zábalom , podporuje regeneráciu platničiek.
Masáž spojená s peelingom
Peeling pomáha pleti vytvoriť podmienky pre regeneráciu a ozdravné procesy vrchnej vrstvy kože. Masáž s peelingovými prípravkami tiež priaznivo pôsobí na krvný obeh, lymfatický systém a odbúravanie toxínov z tela. Pokožka je po masáži lepšie okysličená, vyživená, pevnejšia, pružnejšia a vyzerá mladšie. Peeling taktiež odstraňuje odumreté kožné bunky, nečistoty s pokožky a otvára póry čo priaznivo vplýva na následnú masáž. Masáž je potom intenzívnejšia a v konečnom dôsledku efektívnejšia.
Parafínový zábal samostatný alebo k masáži
Parafínový zábal je špeciálny druh zábalu, ktorý využíva pri svojej terapii teplý vosk- parafín, ktorý má veľké využitie pri liečbe pohybového aparátu, pri regenerácií a relaxácií ale aj v kozmetickom priemysle. Parafínový zábal sa používa hlavne pre prehrievanie svalov, kože, uvoľnenie stuhnutých a bolestivých kĺbov a k prekrveniu pokožky.
Pri tomto špeciálnom zábale nôh používame bezfarebný mäkký parafínový vosk. Vosk je zohriaty na teplotu približne 35-50 °C Je výbornou procedúrou, ktorú aplikujeme počas celého roka, najčastejšie však v chladnejšom počasí. Tento druh ošetrenia poskytuje úľavu hlavne pre ľudí s artritídou a chronickou bolesťou kĺbov, pomáha i pri suchých či potiacich nohách v zimnom období.
- zmierňuje bolesť a stuhnutosť
- uvolňuje kĺby rúk
- poskytuje úľavy pri bolestiach s artritídiu
- regeneruje a prehrieva pokožku
- pomáha pri suchosti a popraskaní kože
Rašelinový zábal samostatný alebo k masáži
Táto procedúra sa odporúča ľuďom s unaveným a preťaženým svalstvom, pri poruchách a bolestiach pohybového ústrojenstva a neurologických chorobách. Tiež je vhodná na posilnenie imunitného systému, zlepšenie cirkulácie lymfy a krvného obehu a celkovú regeneráciu organizmu. Procedúra je podobná bahennému zábalu v tom, že na príslušné časti tela sa nanáša rašelina alebo rašelinový zábal s teplotou 40 až 42 °C. Pacient potom 20 minút relaxuje po zabalení celého tela do plachiet.
Bahenný zábal samostatný alebo masáž
Bahenný zábal detoxikuje, prekrvuje, vypína, zmierňuje bolesti, lieči zápaly, udržuje pokožku mladú a sviežu, omladzuje starnúcu pokožku, podporuje látkovú výmenu, zlepšuje svalovú činnosť, uvoľňuje stuhnuté svaly, zmierňuje bolesť a navracia pohyblivosť pohybovému aparátu. Ošetrenie odstraňuje toxíny z pokožky, zmierňuje zápal a zlepšuje krvný obeh. Bahenný zábal pomáha pri artritíde, reumatizme a menších podráždeniach kože. Môže sa aplikovať lokálne alebo na celé telo. Teplota bahna sa pohybuje od 40 do 45 °C.

Thajská masáž
Masáž Bambusovými palicami
Prastarý thajský spôsob masáže teplými bambusovými tyčami alebo palicami zmierňuje hlbšie svalové napätie, aktivuje sa krvný obeh a podporuje mobilitu svalov. V závislosti od oblasti použitia sa používajú bambusové palice rôznych dĺžok a priemeru. Je vhodná pre každého , kto hľadá relaxačnú masáž , ale aj pre tých , ktorí potrebujú precvičiť a uvoľnít preťažené či poškodené svalstvo . Pozitívne účinky bambusovej masáže : zlepšenie lymfatického toku a systému, odstránenie prebytočných tekutín z tela von, je účinná proti celulitíde a pri formovaní́ postavy, odstraňuje bolesť svalov a spazmy, zmierňuje stres, dodáva energiu a vitalitu , obnovuje flexibilitu kĺbov , dodáva energiu a harmonizuje vnútorný stav , zlepšuje celkový zdravotný stav.
Klasické thajské masáže
Thajská masáž je jedinečný typ masírovania tela a svalov , ktoré je charakteristické naťahovaním tela a intenzívnou hĺbkovou bodovou masážou na thajskej podložke. V súčasnosti je klasická thajská masáž považovaná za medicínsku disciplínu používanú pri liečení rôznych problémov.
Thajská masáž prináša nabudenie energie , osvieženie a celkovú telesnú stimuláciu. Typická thajská masáž je suchá masáž, bez použitia olejov alebo s malým množstvom oleja podľa potreby.
Výhody thajskej masáže:
- zlepšuje flexibilitu a rozsah pohybu;
- pomáha pri bolestiach chrbta;
- posilňuje imunitný systém;
- zlepšuje krvný obeh;
- pomáha k správnemu držaniu tela;
- podporuje cirkuláciu krvi.
- uvoľnenie a zrelaxovanie celého tela
- zmiernenie bolestí svalov a kĺbov
- uvoľnenie šliach, lepšia pohyblivosť tela
- zlepšenie toku lymfy, detoxikácia tela
- zredukovanie stresu, uvoľnenie mysle
- upokojenie a posilnenie nervovej sústavy
- zlepšenie sústredenia
Zdravotné kontraindikácie, pri ktorých sa masáž nesmie vykonávať:
- Srdcová slabosť
- Srdcový stimulátor.
- Krvácavé stavy.
- Horúčkovité ochorenia.
- trimester tehotenstva.
- Infekčné kožné ochorenia.
- Glaukóm.
- Kŕčové žily.

Masáž lávovými kameňmi
Masáž horúcimi lávovými kameňmi je jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu. Teplo uvoľňujúce sa z kameňov spolu s pôsobením masáže pomáha uvoľniť svalstvo, zlepšiť metabolizmus, krvný obeh, upokojiť bolestivé miesta na tele, uvoľniť svalové spazmy a nabudiť samoliečebné schopnosti organizmu. Pri dlhodobom pôsobení lávových kameňov sa človek začína potiť, čím sa prečisťuje organizmus a zbavuje sa škodlivých látok. Má veľmi priaznivé účinky. V prvom rade uvoľnuje stuhnuté svalstvo, pomáha pri chorobách a ochoreniach chrbta, uvolňuje napätie, stres, depresiu, syndróm chronickej únavy, priaznivo pôsobi na cely ľudsky organizmus. Zohrieva organizmus, detoxikuje, má veľmi priaznivé účinky na svalstvo a pokožku. Uvoľnuje stuhnuté svalstvo, pomáha pri chorobách a ochoreniach svalov, uvoľňuje napätie, stres, depresiu, syndróm chronickej únavy.
MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMEŇMI MASÁŽ ODPORÚČAME, AK TRPÍTE
- problémami so studenými nohami
- stuhnutým svalstvom
- bolesťami chrbta
- artritídou
- stresovými a úzkostnými stavmi
- nespavosťou
Aké sú benefity masáže horúcimi lávovými kameňmi?
- Znižuje svalové napätie a úľavu od bolesti
- Teplo prekrvuje
- Zlepšuje cirkuláciu krvy
- Podporuje spánok
- Psychické uvoľnenie
- Pôsobí proti celulitíde
Vo všeobecnosti však existujú kontraindikácie masáže lávovými kameňmi:
- cukrovka
- epilepsia
- kožné ochorenia
- ochorenie srdca alebo vysoký krvný tlak
- neuropatia

Bankovanie
- Bolesti a poruchy v pohybovom systéme, krk, plecia, lakte, kríže, bedrá
- Bolesti očí , uší , tváre , trojklanný nerv
- Bolesti obličiek , močových ciest, močového mechúra, pohlavných orgánov
- Dýchacie cesty, hlasivky , priedušky , astma
- Zažívacie orgány a problémy
- Srdce, cievy, nízky tlak
- modriny
- bolesti hlavy

Reflexná masáž
Reflexná masáž využíva tlak a masáž reflexných zón. Tlakom na danú plochu alebo bod sa prenáša signál na príslušný orgán, takže účinok je okamžitý, čo má veľký význam pri bolestiach alebo akútnych problémoch.
Odporúča sa reflexná masáž hlavne v prípade migrén, bolesti krčnej chrbtice a pliec. Zlepšuje funkcie vnútorných orgánov, trávenie i prekrvenie. Masér, podľa stimulácie reflexných bodov, vysiela cestou nervových spojov signály, ktoré putujú z povrchu tela k postihnutému miestu.
Pre koho je procedúra vhodná?
Reflexná masáž chodidiel je veľmi prospešná pre každého, kto si potrebuje po ťažkom dni oddýchnuť alebo sa jednoducho chce preventívne starať o svoje zdravie. Vďaka masáži sa uvoľníte, zvýšite vašu imunitu a podporíte kvalitu spánku.
Príďte sa do Zlatých kúpeľov v Turčianskych Tepliciach presvedčiť o vynikajúcej kvalite našich kúpeľných procedúr a služieb, a rozhodne vyskúšajte aj masáž chodidiel. Skombinujete tak oddych v turčianskej termálnej minerálnej vode a masážne procedúry, vďaka čomu naberiete množstvo nových síl do osobného i pracovného života.
Indikácie reflexnej a segmentovej masáže:
- Stres a úzkosť
- Poruchy spánku
- Bolesť chrbta a krku
- Problematika tráviaceho systému
- Cirkulačné problémy
- Hlavy a migrény
- Hormonálne nerovnováhy
- Znížená imunita
Kedy vylúčiť túto masáž?
Kontraindikáciou reflexných masáží sú stavy, ktoré vyžadujú absolútny pokoj, horúčkovité a infekčné choroby, akútne zápaly a plesňové onemocnenie kože. To znamená, že reflexná masáž nôh sa neodporúča, ak máte na nohách otvorené rany, vyrážky, pleseň alebo iné príznaky infekcie či zápalu.

Lymfodrenážna masáž
Manuálna lymfodrenáž
Ručná – manuálna lymfodrenáž je jemná technika masáže lymfatických ciest. Má ozdravujúce, skrášľujúce aj detoxikačné účinky. Lymfodrenážna masáž zvyšuje a posilňuje imunitu, odporúča sa aj pri redukcii hmotnosti. Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva bez olejov, emulzií a mastí, „na sucho“ aby terapeut dobre nahmatal daný problém. Lymfatické dráhy a uzliny (1mm-3cm), ktoré sa musia masírovať- vyprázdňovať, prretože sú ako zberňa, kam lymfa odvádza všetky toxíny z tela. Masáž je jemná, pomalá a dôkladná.
Režim pred manuálnou lymfodrenážou
V deň masáže, zvýšte príjem neperlivej čistej vody, obmedzte kávu, alkohol, cigarety, odľahčite jedálniček. V deň masáže neplánujte športové aktivity, telo bude potrebovať energiu aby sa zbavilo toxínov.
Režim po manuálnej lymfodrenáži
Následne po masáži opäť dodržujte kľudový režim, dbajte na pitný režim. Lymfodrenáž pôsobí močopúdne, čo je cieľom aby sa telo zbavilo škodlivín a prebytočnej vody. Niekto býva po masáži unavený, ospalý, niekto je naopak plný energie z očistenia. Je to veľmi individuálne. Niekomu stačí pár masáží aby sa jeho telo vyčistilo a niekto ich musí absolvovať viac, než sa čistiaci proces v tele rozbehne. Súvisí to s kondíciou metabolizmu a imunity ako rýchlo a efektívne pracujú, podľa toho sa plánuje aj intenzita masáží. Ideálna je však prevencia, kde sa predchádza „zaneseniu“ organizmu škodlivinami a následným opuchom.
Prístrojová lymfodrenáž je obľúbená a účinná procedúra, ktorej cieľom je návrat lymfatického systému do správnej kondície. Ide o neinvazívne ošetrenie, ktoré využíva presne nastavené tlaky- stláčanie oblastí tela a to nohy a brucho. Lynfodrenáž sú teda látkové vaky, ktoré sa v presných intervaloch nafukujú a vyfukujú čím spôsobujú masáž. Masáž ma za následok detoxikáciu organizmu, posilnenie imunity, odstránenie opuchov, zmiernenie bolesti hlavy, únavy, stresu, čistenie tela a zrýchlený prietok lynfy. Rýchlejší prietok lymfy v tele zároveň zrýchľuje metabolizmus. Urýchľuje látkovú výmenu a odvod tukov z tela, preto sa lymfodrenáž odporúča pri redukcii hmotnosti, diétach, obezite a celulitíde. Lymfodrenážna masáž pôsobí širokospektrálne či už riešime: imunitu, opuchy nôh, rúk, alergie alebo spomalený metabolizmus.
Benefity prístrojovej lymfatické masáže
Účinkov spojených s prístrojovou lymfodrenážou je celý rad. Procedúra prináša zdravotné aj kozmetické benefity.
Zdravotné benefity
- detoxikácia organizmu,
- posilnenie imunity,
- prevencia opuchov,
- prevencia kŕčových žíl,
- zmiernenie bolestí hlavy,
- odbúranie stresu a zmiernenie únavy,
- zmiernenie príznakov niektorých ochorení.
Kozmetické benefity
- redukcia celulitídy,
- spomalenie starnutia pokožky,
- spevnenie podkožia,
- zlepšenie stavu pokožky.
Ako sa na prístrojovú lymfatickú masáž obliecť?
Prístrojová masáž by sa mala vždy podstupovať vo voľnom bavlnenom oblečení alebo v jednorazových nohaviciach ktoré si viete zakúpiť priamo v salóne. Oblečenie nemá byť tesné, pretože by mohlo sťažiť rozpohybovanie lymfy.
Kedy je prístrojová lymfodrenáž vhodná?
Prístrojová lymfatická masáž je vhodná pre všetkých, ktorých lymfatický systém nefunguje tak, ako by mal. Procedúru často vyhľadávajú ľudia, ktorých trápia opuchy alebo celulitída, tí, ktorí chcú zmenšiť obvod problematických partií a taktiež športovci, ktorí ju navštevujú z dôvodu regenerácie svalov. Absolvovať ju však môžu všetci, ktorí chcú urobiť niečo pre svoje zdravie a na chvíľu si oddýchnuť.
Kedy nechodiť na prístrojovú lymfodrenáž?
Prístrojová lymfodrenáž nie je vhodná pre osoby s akútnym nádorovým ochorením, horúčkou, vysokým krvným tlakom a taktiež ochorením štítnej žľazy, srdca, žíl alebo ciev. Ku kontraindikáciám tejto procedúry patrí aj infekčné a bakteriálne ochorenie a rizikové tehotenstvo. Vyhnúť by sa jej mali aj ženy v prvom trimestri tehotenstva.
Ako často je prístrojová lymfodrenáž vhodná?
Prístrojovú lymfatickú masáž je možné absolvovať každý 2. deň alebo 2× týždenne podľa typu ťažkostí a očakávaného efektu. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov sa odporúča absolvovať minimálne 8 až 12 procedúr v priebehu niekoľkých týždňov. Krátkodobý efekt môže priniesť už prvá masáž, na dosiahnutie dlhodobých výsledkov je však potrebných minimálne 5 procedúr.
